Badanie Cytologiczne

Na czym polega badanie cytologiczne?

Badanie cytologiczne polega na pobraniu komórek z szyjki macicy i następnie poddaniu ich analizie mikroskopowej. Lekarz lub położna zakłada do pochwy wziernik ginekologiczny i uwidacznia szyjkę macicy. Następnie wprowadza do pochwy specjalną szczoteczkę, której koniec umieszcza w ujściu zewnętrznym kanału szyjki macicy, po czym wykonując kilka obrotów pobiera komórki nabłonkowe z szyjki macicy, które rozpościera się na szkiełku podstawowym. Następnie utrwalony specjalnym preparatem rozmaz cytologiczny jest przesyłany do pracowni diagnostycznej w celu dokonania oceny.



Czy badanie cytologiczne jest bolesne?

Większość kobiet odbiera badanie cytologiczne jako procedurę powodującą tylko nieznaczny dyskomfort i w zasadzie jest bezbolesne.


Jak przygotować się do pobrania wymazu cytologicznego?

  • Na badanie nie należy zgłaszać się w czasie miesiączki.
  • Od ostatniego dnia miesiączki powinno upłynąć co najmniej 4 dni.
  • Na badanie należy zgłaszać się nie później niż 4 dni przed rozpoczęciem miesiączki.
  • Co najmniej 4 dni przed badaniem nie należy stosować żadnych leków dopochwowych.
  • Od ostatniego badania ginekologicznego/USG przezpochwowego powinien upłynąć co najmniej 1 dzień.


Badanie cytologiczne z założenia nie powinno być metodą służąca wykrywaniu raka szyjki macicy. Powinno być metodą służącą zapobieganiu raka szyjki macicy, tzn. służąca wykryciu wczesnych zmian przednowotworowych, które, jeśli pozostawione nieleczone, mogą wywoływać raka szyjki macicy.

Niestety zgłaszalność na badania cytologiczne w naszym kraju jest daleka od oczekiwanej i obserwowanej w większości wysoko rozwiniętych krajów Unii Europejskiej. Według danych NHS, zgłaszalność na badanie cytologiczne w Wielkiej Brytanii jest ponad trzykrotnie wyższa niż w Polsce i wynosi około 80%. Badania wskazują, że objęcie populacji docelowej badaniami przesiewowymi w takim zakresie pozwala na zmniejszenie umieralności z powodu raka szyjki macicy o 95%.